Rozwody
Definicje
Rozwód - Rozwiązanie kontraktu małżeńskiego. Oświadczenie o zakończeniu i rozdzieleniu zawartego w pełni małżeństwa. W Kościele katolickim niemożliwe.
Rozwód kościelny - Wyjątkowa sytuacja możliwa w kościele katolickim. Po obrzędzie zaślubin a przed "skonsumowaniem" związku uważa się, że węzeł małżeński nie ma znamion nierozerwalności i w wyjątkowych wypadkach biskup może go jeszcze rozwiązać.
Orzekanie nieważności małżeństwa - Sądowne udowodnienie, że ślub nie został nigdy zawarty. Orzekają specjalne sądy kościelne w oparciu o materiał dowodowy, oświadczenia specjalistów itp. Osoby po orzeczeniu są stanu wolnego.
Związek niesakramentalny - Związek dwojga ludzi którzy założyli rodzinę bez sakramentu, bądź z przyczyny niechęci do niego bądź z przyczyny niemożności (np. wcześniejszy ślub).
Dane statystyczne dot. Polski
** Ilość związków niesakramentalnych może wynosić nawet 2 mln.
** Liczba rozwodów po wzroście obecnie nie ulega większym zmianom.
** Liczba rozwodów w Polsce jest jedną z najniższych w Europie.
** Rocznie rozwodzą się rodzice 43.000 dzieci.
** Średnio rozwody podejmowane są po 13 latach małżeńtwa.
** W Europie ilość rozwodów podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat.
Czy rozwiedzeni są wyrzuceni z Kościoła ?
Nic podobnego. Osoba rozwiedziona popełniła grzech, jednak samo pozostawanie w odłączeniu nie jest grzechem ciążkim. Dopiero współżycie z osobą trzecią. W takich wypadkach nie ma możliwości rozgrzeszenia - co niedopuszcza do Eucharystii. Tacy ludzie są jednak całkowicie dałej członkami Kościoła. Winni się spowiadać z innych grzechów, uczestniczyć w Mszach, akcjach dobroczynnych, pracy parafii. W wielu kościołach istnieją duszpasterstwa związków niesakramentalnych.
Gdy rozwód nie jest grzechem
Dopuszcza się rozwód cywilny w celu uchylenia skutków cywilno-prawnych. Założeniem jest jednak utrzymywanie samego sakramentu jako wiążącego.
Rozwody a gospodarka
W 2004 w Unii odnotowano 140 bankructw osąb prywatnych - najwięcej we Francji i w Niemczech. Analitycy rynkowi z Creditreform za przyczyn podają słabą koniunkturę oraz zwiększającą się ilość rozwodów.
Unieważnianie ślubów
W Kościele nie ma rozwodów jest natomiast stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ale sprawy te są bardzo gruntownie badane. Małżeństwo jest nieważne jeśli wystąpił przymus nawet emocjonalny, lub komuś się wydawało, że powinien zawrzeć małżeństwo. Jest także nieważne przy pomylonych słowach przysięgi małżeńskiej. Istnieje także stwierdzenie nieważności kapłaństwa. Zarówno kapłaństwo jak i małżeństwo są nieważne jeśli udowodniono nieważność chrztu. (uściślenie XRD)
Polemika
Mt. 5;31-32 przedstawia wypowiedź Jezusa który mówi "kto oddala swoją żonę - chyba za wyjątkiem nierządu..." - czyli dopuszcza rozwód z pewnego konkretnego powodu. Dlaczego Kościół tego nie używa ?
"Nierząd" o którym mówi ewangelia nie jest zdradą małżonka, lecz pierwotny stan takiej pary. Oznacza to że od początku nie byli prawowitym mężem i żoną. W tym wypadku Koóciśł orzeka unieważnienie małżeństwa. W greckim języku nie ma rozróżnienia między słowem "żona" i "kobieta" dlatego rozejście się pary żyjącej w nierządzie, lub zawarłej związek w sytuacji nierządu nie jest grzechem.
Dlaczego nie można po rozwodzie przyjmowac sakramentow ?
Sam rozwód nie jest pozostawaniem w stanie grzechu ciężkiego. Stan taki utrzymuje się w przypadku nieformalnego związku z kolejną osobą. Niechęć do zerwania z tym przywiazaniem powoduje brak możliwosci rozgrzeszenia, a co za tym idzie przyjecia Eucharystii.
Nasze materiały
** Czy rozwody są oznaką wyzwolenia - artykuł
** Małżeństwo
** Unieważnienie ślubu
** Unieważnienie małżeństwa mirror
Materiały wykorzystane
** W drodze 4/2000
** Katolik.pl
** ks. Piotr M. Gajda "Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego"